Про якість виконання робіт по монтажу систем опалення, встановленню котлів, відновлювальних джерел енергії та інших енергетичних систем.

00В  умовах кризи скорочуються або завмирають багато видів діяльності. Підвищується реальне безробіття. Скорочуються об’єми робіт у будівництві. Високий рівень комунальних платежів знижує купівельну спроможність населення. Але населення поставлене перед необхідністю скоротити споживання енергоносіїв з метою зниження комунальних платежів та відмови від принизливих субсидій. Тому незважаючи на кризу найбільш свідомі громадяни докладають значних зусиль для модернізації своїх систем опалення, заміни котлів, встановлення теплових лічильників, утеплення житлових будинків, встановлення сонячних колекторів та теплових насосів.
Вирішення згаданих вище проблеми потребує високої кваліфікації виконавців. Висока вартість цих робіт може сторицею віддячити інвесторам, якщо роботи будуть виконані якісно. Хочеться звернути увагу саме на якість продукції, від якої залежить забезпечення ефективного використання дорогих енергоносіїв (скорочення їх споживання) та забезпечення комфортних умов життя.

«Якість продукції – це сукупність властивостей продукції, які визначають ступінь придатності її для використання за призначенням»
(Вікіпедія)

Призначенням цієї продукції є:

 • забезпечення комфортних умов життя;
 • досягнення ефективність використання енергії (економія);
 • забезпечення надійності та безпечності експлуатації обладнання.

Необхідно доповнити, що ця продукція має відповідати вимогам технічних нормативів та мати естетичний вигляд.
Професіоналізм монтажників має полягати не лише в тому, щоб змонтовані системи та обладнання мали привабливий вигляд. На жаль іноді професіоналізм монтажників полягає лише в першокласній роботі з поліпропіленовими трубами. А коли у замовника починаються проблеми, монтажники-аматори десь діваються. І замовник, витративши немалі суми коштів, залишається сам із своїми проблемами. В цих випадках частіше мова йде не про енергетичну ефективність, а лише про можливість функціонування системи опалення чи котла.
Для досягнення ефективного використання енергії, зниження комунальних платежів та досягнення економічної ефективності витрат коштів у модернізацію власних енергетичних систем та будівель необхідно заздалегідь планувати та аналізувати основні критерії якості.
Найбільш ефективно це можна робити спільно із кваліфікованими енергосервісними компаніями.
Розглянемо деякі з основних показників якості проведення модернізації будинків та їх енергетичних систем.


Кінцеву якість реалізації модернізації визначає підготовчий період. Неякісне проведення розробки проекту проведення модернізації або відсутність цього періоду різко знижає якість робіт, що виконуються. Це той самий період, на якому практично завжди намагаються заощадити або довіряються не досить професійним та відповідальним виконавцям.
Перш, ніж починати модернізацію необхідно добре проаналізувати існуючий стан та визначитись із фактичним споживанням енергії. Після цього необхідно визначитись яка мета має бути досягнена та чітко розуміти вже на початку процесу, яка економія має бути досягнена.
Важливо мати усвідомлене розуміння того, до якого еталону є бажання наблизитись: зробити «так, як у сусіда»; досягти середнього рівня, що має місце в Україні; досягти середньоєвропейського рівня чи взагалі стати власником пасивного будинку… Таке розуміння цілей є дуже важливим, бо енергомодернізація завжди пов’язана із значними капітальними витратами.
Після визначення цілі мають бути розроблені можливі  напрямки їх досягнення: утеплення будинку; заміна газових котлів; заміну виду палива (встановлення твердопаливних або електричних котлів); впровадження автоматизації систем опалення; встановлення геліосистем або теплових насосів.
Після визначення всіх технічних показників модернізації визначаються капітальні витрати та очікувана економія енергії. Наявність інформації по капітальним витратам та прогнозованої економії дає можливість визначитись з тим, наскільки економічно привабливою буде модернізація.
Для багатьох такий початок проведення модернізації може здатись дещо складним. Так, підготовчий період потребує часу, певних витрат та участі  у цій роботі відповідальних фахівців – професіоналів.
Наявність цього етапу роботи дає можливість вимагати від виконавців відповідальності за якість роботи та за  досягнення обіцяної економії. Частину оплати виконавці мають отримувати після підтвердження обіцяної економії.


Важливим показником якості є кваліфікований підбір обладнання та розробка режимів їх експлуатації. Досить часто підбір обладнання здійснюється «на око» , без відповідних розрахунків. Часто виконавці – аматори пропонують потужність обладнання «із запасом». Для них це більший заробіток та гарантований захист від помилки в бік недостатньої потужності. Проблема перевитрат енергії при експлуатації цього обладнання їх не турбує. Зовні змонтовані системи можуть виглядати досить пристойно. Цю проблему замовник відчує пізніше, коли не отримає очікуваного результату.
Ілюстрацією цієї тези є неефективна робота систем комунального центрального теплопостачання, які досить часто використовують котли та насоси, потужність яких значно перевищує реальні потреби систем опалення.


Сучасні енергетичні системи будівель доволі складні, містять засоби автоматичного регулювання, тому важливим моментом, що впливає на якість цих систем є обов’язковий постійний технічний супровід – сервісне обслуговування.
При високій якості проектів та їх якісній реалізації сервісне обслуговування не буде витратним. Практично воно зводиться до періодичної перевірки ефективності та коригування режимів експлуатації.


Одним із найголовніших заходів, що впливає на загальну якість модернізації будівель, є утеплення будівлі (часто вживається термін термомодернізація). Це дуже важливій та відповідальний захід, який може знизити споживання тепла в два та більше разів.
Термомодернізація будівель – це більш складний та відповідальний захід, ніж видається. При виконанні цієї роботи важливо враховувати безліч факторів.
При виборі теплоізоляційних матеріалів необхідно враховувати не лише їх теплоізоляційні якості, але і протипожежні та гігієнічні.
На техніко-економічні показники  проекту суттєво впливає вибір товщини теплоізоляційного шару та прийняття обґрунтованого варіанту виконання теплової ізоляції будівельних конструкцій, що мають складні геометричні форми.
Важливим моментом є необхідність послаблення дії так званих «містків холоду» та виключення можливості конденсації вологи на внутрішніх поверхнях стін.
Особливої уваги вимагає підбір вікон. Існує безліч варіантів виконання склопакетів. Іноді доволі дорогі склопакети не зменшують теплові втрати через скління, а лише позбавляють приміщення повітрообміну.
Закріплення теплової ізоляції на зовнішніх поверхнях стін потребує дотримання певних технологій. Часто виконавці не дотримуються технології виконання робіт по утепленню. А через те, що більша частина цих робіт є прихованою, замовники про це дізнаються лише коли утеплення руйнується або будинок виявляється не досить утепленим.7Для підтвердження якості робіт по тепловій ізоляції будинків прийомку таких робіт необхідно проводити з використанням тепловізора.


В сучасних житлових будинках та громадських спорудах трубопроводи систем опалення прокладають у будівельних конструкціях. Трубопроводи закриті від очей людей. Досить часто такі системи монтуються без проектів. Термін експлуатації систем опалення досить тривалий. В таких умовах втрачається будь-яка інформація про місця прокладки комунікацій. Тому в майбутньому процеси ремонтів та реконструкції  стають практично неможливими. А забитий в стіну цвях стає причиною суттєвої аварії.
Причиною зниження якості енергетичних систем є відсутність проектів та виконавчих схем прокладання прихованих комунікацій.
Сучасні технології дають можливість складання електронних виконавчих схем, що підвищує якість енергетичних систем будинків.

8


В Радянському Союзі була дуже низька якість виконання монтажних робіт. Будь-яка естетична складова була відсутня повністю. На фото вузол вводу теплових мереж у дитячий садок, який збудований на початку 90-х років.
9Досить неприємна картина. На наступному фото нові системи гарячого водопостачання та теплопункт, що впроваджувались у тому ж дитсадку за програмами енергетичної ефективності в період 2005-2010 рр.
10Можливо ці недолугі системи, що виконані із сучасних матеріалів, функціонують ефективно. Але довіра до таких систем відсутня. Ось так виглядають інженерні системи в країнах, які досягли високого рівня енергетичної ефективності. 11


На якість енергетичних систем досить відчутно впливає теплова ізоляція усіх елементів інженерних систем, крім опалювальних приладів. Україна має втрати теплової енергії найбільші в світі. Комунальні платежі з’їдають більшу частину доходів громадян. Але всі звикли, що на наших теплопроводах фактично відсутня теплова ізоляція. Це добре видно на приведених вище фото. Але там же на інших фото видно, яке значення тепловій ізоляції приділяється в успішних країнах світу.
Останнім часом теплопроводи захищають тепловою ізоляцією. Але роблять це формально. Товщина теплоізоляційного шару не досить якісної ізоляції, як правило становить 9–13 мм.  До того ж не застосовуються захисні покрівні матеріали для захисту утеплюючих матеріалів. Нижче на фото приведені зразки теплової ізоляції трубопроводів інженерних систем одного з геріатричних пансіонатів, що будувався в США. Така якість ізоляції сумнівів не викликає.
12На жаль українські замовники віддають перевагу підряднику, який пропонує теплову ізоляцію сумнівної якості, але дешевшу. В Україні необхідно подолати недооцінку втрат тепла через неякісну теплову ізоляцію. Нижче приведений фрагмент технічного завдання одного з європейських інвесторів на проектування системи опалення складського комплексу.
13


Зараз в Україні дуже поширеною (модною) темою є впровадження твердопаливних котлів. Це дійсно дуже важливий напрямок, який має на меті скоротити споживання газу та потребує широкого впровадження. Але на жаль, до цього досить складного технічного заходу часто підходять спрощено. Прийнято вважати, що котли, що працюють на дровах – це дуже прості пристрої, а котельні з такими котлами значно безпечніші за газові. Тому встановлення таких котлів дуже часто здійснюється за спрощеною схемою. Вираз: «приварити котел до труби» відповідає такому спрощеному підходу і може характеризувати якість виконання таких робіт.
Не випадково вже відбулось досить багато аварій, пов’язаних із руйнуванням котлів через перевищення тиску понад допустимі значення. Причинами таких аварій є недостатня обізнаність замовників та низька кваліфікація та непорядність виконавців таких робіт.
Твердопаливні котельні та теплогенераторні мають більш складну схему та більш високу вартість, ніж газові. Тому щоб переконати замовника прийняти рішення про встановлення твердопаливних котлів виконавці робіт іноді через необізнаність (непрофесіоналізм), іноді свідомо спрощують схеми твердопаливних котелень. Із обов1язкових принципових схем котелень виключають найбільш дорогі, але принципово важливі, буферні ємності, системи захисту від перегріву котлів та інші важливі елементи.
На жаль, такі факти мають місце і на бюджетних об’єктах. Часто такі об’єкти особливо підвищеної небезпеки створюються в дитячих закладах: дитсадках та школах. Якість таких об’єктів сьогодні дуже низька. Основна причина такого стану речей – непрофесіоналізм та безвідповідальність.
Розглянемо такий приклад з реального життя. В одній твердопаливній котельні, нещодавно зданій в експлуатацію, фахівцями підприємства «НВЦ Теплокомплект» виявлені такі відхилення від нормативів та недоробки:
14Змонтовані досить дорогі засоби автоматизації та безпеки пелетного котла не задіяні та не забезпечують автоматичне регулювання. Котел працює в ручному режимі.
Відсутня система захисту котла від перегріву та буферні ємності.
Котел з дозволеним робочим тиском 1,5 бара підключений до мережі з тиском теплоносія, що перевищує 3 бара.
Система автоматичного захисту котла від конденсації водяних парів (від корозії) з використанням триходового клапану не підключена до системи автоматики котла та не функціонує. Керування триходовим клапаном можливе лише в ручному режимі.
Гідравлічна схема контуру захисту не придатна до експлуатації.
Триходовий клапан встановлений невірно та небезпечно, бо передбачає повне припинення циркуляції теплоносія через котел.
Така якість виконання монтажу прирівнює твердопаливну котельню до бомби сповільненої дії закладеної під дитячий заклад.


Відновлювальні джерела енергії – це майбутнє людства. Щоб зрозуміти невідворотність цього процесу доцільно ознайомитись з книгою американця Джеремі Рифкіна «Третя промислова революція». Здається саме ці дослідження покладені в основу стратегії енергоефективності Європейського Союзу.
Сонячні батареї, сонячні колектори, теплові насоси – це ознаки нової енергетики. В Україні впровадження відновлювальних джерел енергії тільки починається. В той же час вже є достатньо багато прикладів негативної оцінки їх впровадження. Наприклад,  це стосується теплових насосів. А причина одна – величезне бажання компаній, які ніколи не займались нічим схожим (наприклад торгували ковбасою), як можна швидше освоїти ринок енергоефективності, бо тут запахло грошима. При цьому розуміння процесу та кваліфікація фахівців для них не має значення – головне продати товар.
Тільки професійний підхід дає змогу отримати позитивний результат.
Коштів для проведення модернізації будинків дійсно постійно не вистачає. Але це не означає, що недостатня кількість коштів дає право монтувати неякісне обладнання, енергетичні системи та будівельні конструкції, викидаючи ресурси на вітер.
Кошти треба витрачати ефективно. Нехай менше, але краще.

Пам’ятайте: ЗАВЖДИ ЗНАЙДЕТЬСЯ ТОЙ, ХТО ЗРОБИТЬ ДЕШЕВШЕ15Ось так виглядає якість робіт на недавно змонтованому об’єкті, який має горду назву: «об’єкт підвищеної енергоефективності».16Якість роботи  можуть оцінити навіть нефахівці. Творцям цього «шедевру» навіть не соромно. Про ефективність інвестицій говорити недоцільно. Приїхали !  Таких «шедеврів» стає все більше!
Іноді сумно спостерігати за впровадженням проектів енергетичної ефективності. Сподіваюсь, що мої спостереження є виключенням з правил. Або я щось не так зрозумів….  Але я побачив таке. Спочатку цим проектам надаються гучні назви та про них багато говорять у засобах масової інформації. Потім тендери виграють компанії, які ще жодного разу не чули, що таке енергетичний сервіс. За цим закуповуються найдешевші матеріали сумнівної якості. Після чого «фахівці» без кваліфікації ліплять все це до купи. При цьому весь час не затихають фанфари.
Після підведення підсумків замовники цього процесу радіють, що вдало провели тендер та заощадили на капітальних витратах. І вже нікого не цікавить, що проект так і не досягає  мети, що інвестиції не можуть бути повернені, бо теплоізоляція неефективна, а засоби автоматизації так і не змогли включити в роботу.
Дуже шкода, що так багато слів, а такі важливі поняття, як ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ, ЕНЕРГОСЕРВІС, ЕНЕРГОМЕНЕДЖМЕНТ  не знаходять свого справжнього застосування.

С. Парасочка

Про вибір виконавців робіт з енергетичної ефективності.

625 років тому група колег, фахівців в питаннях теплопостачання та автоматики, подала документи  на реєстрацію товариства з обмеженою відповідальнвстю, яке обрало предметом своєї діяльності ті види робіт, на яких базується сучасний енергетичний сервіс. Так почалась діяльність фахівців нашої компанії. Ми виконували монтаж котелень та систем опалення, проводили пусконалагоджувальні роботи на котельнях, виконували екологічні роботи.  З часом перелік робіт розширювався: енергетичний аудит, проектування, сервісне обслуговування, впровадження перших теплогенераторних та автоматизованих котелень, вузлів обліку енергоносіїв, повірка водомірів та теплових лічильників, впровадження автомтизованих індивідуальних теплопунктів. Наше підприємство накопичувало досвід та бачило своє майбутнє, як енергосервісної компанії (за європейською термінологією: компанія, що надає енергетичні послуги).

Енергетична послуга — послуга або товар, що походять з комбінації енергії з енергоефективною технологією та (або) заходом, що має забезпечити покращення енергоефективності або економію первинної енергії, які можуть бути перевірені або оцінені.
                                       (за матеріалами Директиви 2012/27/ЄС)

Зараз багато говорять про енергоефективність та енергозбереження. Перевитрати енергії будівлями, застарілі системи опалення та відсутність можливості управляти процесами споживання тепла, тобто комунальними платежами, не залишають сумнівів щодо необхідності ведення постійної кваліфікованої роботи по підвищенню енергетичної ефективності. В Україні впроваджують положення європейської нормативної бази та європейського законодавства щодо енергоефективності. Почались розмови про енергетичний сервіс (енергетичні послуги). Але в практичну площину ці розмови не переходять. Цивілізований ринок енерегтичного сервісу в Україні відсутній. Але підприємства, що мають фахівців високої кваліфікації, досвід та відповідальне відношення до роботи в Україні є. Одним з таких підприємств є компанія «НВЦ Теплокомплект». Підприємство має відповідні ліцензії та дозволи та готове до чесної конкуренції. Але конкуренція на цьому непростому ринку нечесна. На цьому ринку панує шабай – «вільний художник» енергетичної ефективності. Вільний від всякого контролю щодо кваліфікації та необхідності виконання певних нормативів. Вільний від податків. Вільний від довгострокових зобов’язань. Вільний від відповідальності. Ринок енергетичного сервісу значною мірою заміняє шабашка.

Шабашка, шабашнічество — сформований в СРСР і пострадянському просторі вид сезонного (тимчасового) промислу.  У більш широкому сенсі — будь-який тимчасовий,  випадковий, неофіційний заробіток або робота.                                                                                                                                                                    (Вікіпедія)

Немає бажання доріками цим хлопцям. Вони мають сім’ї, мають дітей, їм треба виживати. І їм не просто це робити. Працюючи без соціальних гарантій та не сплачуючи податки, вони практично за безцінь виконують роботи по встановленню котлів, монтажу систем опалення, теплих підлог та навіть котелень. Серед них багато кваліфікованих, розумних та професійних людей, які б хотіли працювати в спеціалізованих компаніях, але змушені шукати заробіток самостійно. Замовники шукають низькі ціни і саме такі ціни пропонують шабаї. Вони вільні від багатьох платежів та зобов’язань, які здійснюють спеціалізовані підприємства, тому ціни на ринку формують вони.
Частині замовників щастить – доля дає їм кваліфікованих шабаїв, а можливо і відповідальних Але в більшості випадків за досить складну справу беруться дилетанти, а безконтрольність спонукає їх до безвідповідальності.
Велетенський тіньовий ринок шкідливий усім: і державі, і замовникам, і навіть так званим шабаям. Він заважає розвиватись цивілізованому ефективному ринку енергетичного сервісу.
Невисока ціна, як правило, задовольняє замовників на етапі виконання монтажних робіт. Питання виникають згодом:

 • тоді, коли з незрозумілих причин система опалення чи котел функціонують не досить добре;
 • тоді, коли виходить з ладу обладнання, а неможливо знайти виконавців для вирішення питань гарантійних зобов’язань;
 • тоді, коли неможливо провести кваліфіковане обслуговування та контроль ефективності функціонування обладнання;
 • тоді, коли витрачені кошти не дають очікуваної економії та в багатьох інших випадках.

Починаючи важливу та досить складну роботу з модернізації будівлі важливо вибрати відповідальних та кваліфікованих виконавців. Витрати на модернізацію необхідно рахувати не лише за вартістю монтажу. Необхідно пам’ятати, що монтаж – це лише початок процесу. Кінцева мета – це надійна експлуатація обладнання, комфорт в будівлі, економія енергоносіїв та економічна ефективність інвестицій.

Виконавець робіт має забезпечити якісне виконання всього комплексу робіт:

 • запропонувати та обґрунтувати технічні та економічні рішення;
 • провести монтаж та налагодження;
 • забезпечити виконання гарантійних зобов’язань та сервісного обслуговування;
 • проводити моніторинг споживання енергії та досягнення запланованої економії.

Жодний «вільний художник» не зможе виконати весь приведений вище комплекс робіт та зобов’язань. Це під силу лише спеціалізованому енергосервісному підприємству.

С. Парасочка

Енергоефективність – актуальна тема.

Тема комунальних платежів, особливо тих, що стосуються опалення, є однією з найбільш актуальних тем в Україні. Комунальні платежі відбирають більшу частину  бюджету українських сімей. Тому питання зниження споживання енергії сьогодні є дуже актуальним. Власники житлових будинків, квартир, нежитлових приміщень, ОСББ, комерційні компанії шукають шляхи вирішення цього питання.

Ринок модернізації житлових будівель та оптимізації їх енергоспоживання, хоч і не досить активний, але не зупиняється. На жаль, майже на 100% цей ринок є тіньовим. Не будемо говорити як це впливає на економіку України. Але хочемо допомогти власникам житла та комерційних приміщень розібратися у важливих питаннях, від яких залежить успіх у вирішенні питань підвищення енергоефективності будівель: за якими критеріями обирати виконавців робіт, як оцінювати якість робіт, що таке енергетичний сервіс… Про це та про те, як буде впливати на ринкову вартість житла сертифікація будинків або окремих квартир пропонуємо ознайомитись на сторінках нашого сайту. Ми вважаємо це актуальною темою:

Актуальна тема: скорочення споживання енергії, підвищення енергоефективності будівель та ринкової вартості нерухомості.

1Застарілі будівлі стають однією із головних причин зниження рівня життя українців. Мова йде про житлові будівлі (індивідуальні та багатоквартирні) та громадські будівлі.  Для обігріву будинків в Україні використовується половина всієї енергії, що споживається. З цієї енергії більше 50% – це прямі втрати. Такий стан речей тяжким фінансовим тягарем лягає на плечі власників житла. Але обов’язкові щомісячні платежі за енергоносії – це ще не всі проблеми. Для багатьох мешканців українських будинків єдиним найціннішим активом є їх квартири або будинки. В сучасних умовах ринкова вартість будівель все більше залежить від їх енергетичної ефективності. Така практика існує у всіх цивілізованих країнах світу. В Україні незабаром буде прийнятий закон «Про енергетичну ефективність будівель», який передбачає сертифікацію енергетичної ефективності будинків або окремих квартир в разі їх продажу або передачі в найм. Сертифікат енергетичної ефективності стане одним із важливих факторів формування вартості нерухомості. Тому ринкова вартість більшої частини житла суттєво впаде. Таким чином підвищення енергетичної ефективність будівель стає чи не найголовнішим фактором зростання добробуту, який дає змогу зменшити поточні комунальні платежі та підвищити ринкову вартість нерухомості.

На формування рівня життя громадян України  суттєво впливають три важливі фактори: рівень  доходів,  ефективність використання енергії та її ціна.
2На сучасному періоді ситуація є абсолютно критичною, бо на власника нерухомості — споживача енергії одночасно негативно впливають усі три фактори: перевитрати енергії, висока ціна енергії та низькі доходи, які здатні перетворити народ в жебраків. Чи може український споживач енергії впливати на приведену вище ситуацію? Низькі доходи та ціна енергії – це ті фактори на які, на жаль, кожному окремому споживачеві впливати неможливо. Це питання економічного стану держави та значною мірою це політичне питання. Безперечно, об’єднавшись, громадяни країни можуть мати вплив на вирішення цих питань, але зараз ми ці питання розглядати не будемо. Звернемось до фактору перевитрат енергії. Епоха дешевих енергоносіїв, яка десятиліттями панувала на території України, залишила нам у спадок будівлі, які дуже слабо зберігають тепло. Крім того наші системи теплопостачання та опалення надто примітивні, щоб забезпечити їх якісну експлуатацію та економічність, та позбавлені можливості регулювання виробництва та відпуску енергії. В Україні фактично не використовуються альтернативні види енергії: енергія сонця, енергія землі, енергія води та вітру. Починає використовуватись біопаливо, але цей процес  не досить цивілізований, бо поки він несе більше загроз, ніж позитивних змін. Українські будівлі втрачають більше 50-60% тепла непродуктивно, причини відомі. Тобто витрати тепла можливо знизити більше ніж в два рази. Такого рівня енергоефективності можна досягти орієнтуючись на мінімально допустимі показники діючих в Україні нормативів. Але сучасні технології мають змогу досягти кращих показників. Існує таке поняття, як пасивний будинок – це енергоефективний будинок, у якому створюються комфор3тні умови проживання при мінімальному споживанні енергії. Існують європейські стандарти, згідно яких пасивний будинок має споживати енергії не більше 10 вт/м2.   4
Такі витрати енергії в десятки разів нижчі за витрати тепла на обігрів будівель в Україні. На жаль для України впровадження пасивних будинків – це далеке майбутнє. Але Україна вже зараз імплементує європейське законодавство, яке передбачає впровадження таких будинків. Пасивний будинок – це орієнтир, на який необхідно рівнятись. У високій ринковій вартості пасивного будинку капітальні витрати на його спорудження складають лише меншу частину цієї вартості. Більша частина ринкової вартості пасивного будинку формується за рахунок досягнутої ефективності – високої енергетичної ефективності.
Я добре розумію, що отримаю безліч заперечень, що для того, щоб хоча б в 2 рази знизити споживання енергії потрібно мати багато грошей. Настільки багато, що в Україні скільки немає взагалі. Це безперечно так. І це не дає змоги почати активний процес підвищення енергоефективності. Коштів дійсно не вистачає. А вільні кошти відсутні взагалі і завжди. Тому здається, що ми не маємо жодної перспективи зрушити з місця цей надзвичайно важливий процес.
Але вихід має бути. І він є. Є безліч варіантів виходу із цієї непростої ситуації. Пошук і реалізація цих варіантів потребує зусиль, в першу чергу інтелектуальних.
Перш за все необхідно усвідомити, що  при високій вартості впровадження проектів енергоефективності ці проекти самі є генераторами фінансових ресурсів, бо вдало реалізований проект дає економію енергетичних ресурсів. Ця економія не разова – вона постійна: щоденна, щомісячна, щорічна….
5Вдалий проект енергоефективності створює постійно діючий грошовий потік. Це не красиві слова, а терміни з курсу економіки. Тобто замість постійних переплат за енергоресурси – постійний потік коштів у зворотному напрямку.
Це не казка, а абсолютно реальна можливість. Такий грошовий потік дає можливість використання кредитів для модернізації будівель.
Крім того не будемо забувати про ринкову вартість нерухомості.
Але цей грошовий потік не виникає автоматично після вкладання коштів в новий котел, нову систему опалення, тепловий насос чи сонячний колектор. Проект енергоефективності має бути ефективним. Тобто добре продуманим, обґрунтованим і обрахованим. Має бути врахований досвід впровадження аналогічних проектів та враховані їх помилки. На жаль сьогодні в Україні більше помилок, ніж досягнень. Тому є можливість для їх аналізу.
Проекти енергоефективності іноді реалізуються досить тривалий час. На протязі всього так званого терміну життя проекту його мають супроводжувати кваліфіковані фахівці. Ці фахівці мають нести моральну та матеріальну відповідальність за ефективність впровадження проекту.
Роботи по впровадженню енергозберігаючих заходів не вірно розглядати, як виконання окремих разових робіт. Наприклад: спочатку провести заміну котла; через деякий час реконструювати систему опалення; через 2 роки утеплити будинок; в перспективі встановити сонячний колектор.
Таке безсистемне виконання робіт потребує підвищених капітальних витрат та не гарантує досягнення економії. Якщо спершу замінити котел, а потім утеплити будинок, то це означає, що певна частина коштів викинута на вітер. Утеплення будинку має скоротити витрати теплової енергії, що дасть змогу зменшити потужність котла. Котел, що має меншу потужність буде коштувати дешевше. Потужність котла має відповідати потребам теплової енергії. Якщо потужність котла вище необхідної, то його експлуатація неминуче приводить до перевитрат енергії. Таку послідовність виконання робіт можна назвати дорогою та неефективною. Звісно, якщо відсутні кошти на комплексне утеплення будинку, а старий котел виходить з ладу, то його необхідно міняти зразу. Але бажано порадитись з фахівцем, який добре розуміє весь комплекс проблем, пов’язаних з енергоефективністю, а не лише досконально знайомий з котлами.
Підприємство «НВЦ Теплокомплект» має відповідний досвід та кваліфікацію для розробки і впровадження проектів енергоефективності. Пропонуємо системний підхід до вирішення проблем енергетичної ефективності будівель.
Фахівці нашого підприємства нададуть такі послуги та виконають роботи:

 • проведення обстеження будівель, виявлення потенціалу економії енергоресурсів та розробка технічних пропозицій по впровадженню заходів з енергоефективності;
 • визначення прогнозованої економії, капітальних витрат та проведення техніко-економічних розрахунків;
 • впровадження заходів з енергоефективності (монтаж обладнання та мереж, налагодження та сервісне обслуговування);
 • моніторинг споживання енергоносіїв, за необхідності коригування параметрів роботи обладнання та впровадження додаткових заходів;
 • виконання відповідних розрахунків та обґрунтувань в разі необхідності отримання замовником банківського кредиту;
 • супровід отримання замовником компенсацій в разі його участі у відповідних програмах енергоефективності (наприклад програмі IQ energy) .
 • Ми пропонуємо довготривалу роботу із замовником по досягненню економії енергоносіїв, підвищенню енергоефективності будівель та створенню передумов для підвищення ринкової вартості нерухомості.
  Пропонуємо гнучкий підхід при формуванні вартості та оплаті наданих послуг та виконаних робіт. Частина оплати може проводитись після підтвердження досягнення задекларованої економії.
  Підприємство «НВЦ Теплокомплект» надає послуги з підвищення енергоефективності для власників індивідуальних житлових будинків, співвласників багатоквартирних житлових будинків (ОСББ), комерційним підприємствам, бюджетним установам.

С. Парасочка

Також вам може бути цікаво і корисно: