Енергоефективність заміщення газу 2014

Починається новий етап на шляху України до енергоефективності та заміщення газу. Приймаються важливі урядові рішення. Як змінять ці рішення політику держави щодо енергоефективності? Що чекає країну та підприємства, які спеціалізуються на енергосервісних роботах? Фахівці нашого підприємства шукають відповіді на ці питання, аналізуючи документи, що вже оприлюднені.

Необхідність кардинальних змін в секторі енергоефективності в Україніочевидна. Недолуга тарифна політика, відсутність політичної волі та механізмів економічного стимулювання зупинили всі процеси, спрямовані до енергоефективності. Нас чекає сувора зима, до якої ми не готові. Дефіцит газу, застаріле обладнання та мережі. У нас був час підготуватись, але два десятиліття ми згаяли на балачки.

Новий уряд пропонує заходи, що мають сприяти заміщенню газу. Це важлива задача, але не єдина. Необхідно сформувати стратегію, яка забезпечить підвищення енергоефективності економіки та залучення інвестицій у енергоефективність. Необхідно створити чіткий механізм, який має назву: ринок енергетичного сервісу. Цей механізм має працювати за своїми, спеціально створеними, законами та не залежати від настроїв окремих посадових осіб. В світі накопичилось достатньо багато досвіду щодо створення енергоефективної економіки. Необхідно скористатись цим досвідом.

Але, на наше переконання, важливість впевненого та невідкладного впровадження механізмів енергоефективності оцінено не достатньо. Це видно і зі «Стратегії реформ 2020», оприлюдненої нещодавно. Лише після багатьох «перших», беззаперечних, пріоритетних напрямків реформ для енергоефективності (енергонезалежності) знайшлося місце під виглядом «державної програми». Вирішення проблем енергоефективності потребує статусу «реформи», а не «програми», які прийнято декларувати, але не завжди виконувати. Деякі засоби масової інформації так і оцінили статус проблем енергоефективності. Коментуючи матеріали «Стратегії реформ 2020», назвали лише вісім найголовніших, першочергових напрямків, не задавши про енергоефективність.Енергетична незалежність (або, що те саме — енергоефективність), до першочергових реформ не входить (?!).

1_5

Наше підприємство виконує всі види робіт, що відносяться до енергетичного сервісу. Ми маємо досвід і працюємо на цьому напрямку. Ми слідкуємо за діяльністю уряду по створенню нової ідеології енергозбереження. На жаль, слідкувати за цим процесом досить важко. Навіть на сайті Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження в розділі «нормативно-правові акти» станом на 29 вересня 2014 року останньою представлена Постанова КМУ від 06 серпня, хоча за 53 дні вийшов цілий ряд важливих документів, що визначають нову стратегію енергоефективності.

З великою зацікавленістю фахівці нашого підприємства ознайомились з матеріалами засідання Кабінету Міністрів України з питань підготовки до осінньо-зимового періоду, яке відбулось 23.09.2014 року та Презентацією Голови державного агентства з енергоефективності С.Д. Савчука  «Заходи, які здійснені урядом у сфері енергоефективності…».

Ми розуміємо, що Презентація – це неофіційний документ і однозначні висновки робити не коректно, але вона відображає позицію Держенергоефективності.

2_2

Зараз важливо визначитись з новою нормативною та законодавчою базою для забезпечення кваліфікованого та ефективного проведення робіт, направлених, не лише на заміщення газу, а і на скорочення споживання енергоносіїв та підвищення енергоефективності.

На наше переконання, основною метою нових законодавчих актів має бути створення умов для залучення інвестицій у модернізацію комунального теплопостачання, що працює для потреб населення та бюджетних установ. Багато бюджетних установ (лікарні, школи, дитсадки, інтернати), маючи свої котельні потребують їх модернізації. Саме ці котельні мають найбільш незадовільний стан. Для вирішення цієї задачі теж актуальним є залучення інвестицій.

Для домогосподарств та комерційних споживачів тепла необхідно створити умови, що спонукають до впровадження сучасних технологій для опалення. Таке стимулювання може бути у вигляді фінансової підтримки, яка стане механізмом для залучення інвестицій власників домогосподарств та комерційних підприємств.

Навколо кожного міста існує багато котеджних містечок. Власники цих будинків, не бідні люди, є потенційними інвесторами в українську енергоефективність. А чи стимулює держава такі інвестиції ? На жаль ні.   http://tecom.com.ua/pro-poshuki-mehanizmiv-stimulyuvannya-zamishhennya-prirodnogo-gazu-u-sferi-teplopostachannya.html

Ми провели аналіз нових Постанов КМУ та матеріалів Презентації Держенергоефективності і, на жаль, не знайшли там багатьох положень, на які розраховували.

3_2

5

6

8

11

Документи, що розглядались, не містять жодного слова про термомодернізацію будівель та інші напрямки модернізації систем теплопостачання, що сприяють скороченню споживання енергоносіїв. Мова лише про заміщення газу на інші палива на котельнях. Термомодернізація та оптимізація систем теплопостачання – це теж заміщення газу. В цьому випадку газ заміщується зростанням рівня життя громадян України. Якщо сьогодні спочатку модернізувати котельні, переводячи їх на інші види палив, то завтра, після проведення термомодернізації, такі потужні котельні нікому не будуть потрібні. А кошти вже будуть вкладені.

Теза, що прозвучала в Презентації, про «мінімізацію втручання держави та підтримку інвестора виключно за фактом заміщення газу» матеріалами Презентації не підтверджується. Крім того держава повинна не мінімізувати своє втручання, а навпаки підвищити свій вплив, створюючи потужну систему стимулювання не лише заміщення газу, а і процесів підвищення енергоефективності всієї економіки України. Саме державне стимулювання є головним рушієм впровадження відновлювальних джерел енергії та модернізації систем споживання тепла.

Україна ще чекає нової ефективної стратегії процесів енергоефективності. Для підприємств, які виконують енергосервісні роботи, період активних дій ще не настав. Існуюча, хоча і дещо оновлена, нормативна база ще не створила передумови для ефективного функціонування підприємств, що спеціалізуються на енергетичному сервісі.

С.Парасочка