Про вибір виконавців робіт з енергетичної ефективності.

625 років тому група колег, фахівців в питаннях теплопостачання та автоматики, подала документи  на реєстрацію товариства з обмеженою відповідальнвстю, яке обрало предметом своєї діяльності ті види робіт, на яких базується сучасний енергетичний сервіс. Так почалась діяльність фахівців нашої компанії. Ми виконували монтаж котелень та систем опалення, проводили пусконалагоджувальні роботи на котельнях, виконували екологічні роботи.  З часом перелік робіт розширювався: енергетичний аудит, проектування, сервісне обслуговування, впровадження перших теплогенераторних та автоматизованих котелень, вузлів обліку енергоносіїв, повірка водомірів та теплових лічильників, впровадження автомтизованих індивідуальних теплопунктів. Наше підприємство накопичувало досвід та бачило своє майбутнє, як енергосервісної компанії (за європейською термінологією: компанія, що надає енергетичні послуги).

Енергетична послуга — послуга або товар, що походять з комбінації енергії з енергоефективною технологією та (або) заходом, що має забезпечити покращення енергоефективності або економію первинної енергії, які можуть бути перевірені або оцінені.
                                       (за матеріалами Директиви 2012/27/ЄС)

Зараз багато говорять про енергоефективність та енергозбереження. Перевитрати енергії будівлями, застарілі системи опалення та відсутність можливості управляти процесами споживання тепла, тобто комунальними платежами, не залишають сумнівів щодо необхідності ведення постійної кваліфікованої роботи по підвищенню енергетичної ефективності. В Україні впроваджують положення європейської нормативної бази та європейського законодавства щодо енергоефективності. Почались розмови про енергетичний сервіс (енергетичні послуги). Але в практичну площину ці розмови не переходять. Цивілізований ринок енерегтичного сервісу в Україні відсутній. Але підприємства, що мають фахівців високої кваліфікації, досвід та відповідальне відношення до роботи в Україні є. Одним з таких підприємств є компанія «НВЦ Теплокомплект». Підприємство має відповідні ліцензії та дозволи та готове до чесної конкуренції. Але конкуренція на цьому непростому ринку нечесна. На цьому ринку панує шабай – «вільний художник» енергетичної ефективності. Вільний від всякого контролю щодо кваліфікації та необхідності виконання певних нормативів. Вільний від податків. Вільний від довгострокових зобов’язань. Вільний від відповідальності. Ринок енергетичного сервісу значною мірою заміняє шабашка.

Шабашка, шабашнічество — сформований в СРСР і пострадянському просторі вид сезонного (тимчасового) промислу.  У більш широкому сенсі — будь-який тимчасовий,  випадковий, неофіційний заробіток або робота.                                                                                                                                                                    (Вікіпедія)

Немає бажання доріками цим хлопцям. Вони мають сім’ї, мають дітей, їм треба виживати. І їм не просто це робити. Працюючи без соціальних гарантій та не сплачуючи податки, вони практично за безцінь виконують роботи по встановленню котлів, монтажу систем опалення, теплих підлог та навіть котелень. Серед них багато кваліфікованих, розумних та професійних людей, які б хотіли працювати в спеціалізованих компаніях, але змушені шукати заробіток самостійно. Замовники шукають низькі ціни і саме такі ціни пропонують шабаї. Вони вільні від багатьох платежів та зобов’язань, які здійснюють спеціалізовані підприємства, тому ціни на ринку формують вони.
Частині замовників щастить – доля дає їм кваліфікованих шабаїв, а можливо і відповідальних Але в більшості випадків за досить складну справу беруться дилетанти, а безконтрольність спонукає їх до безвідповідальності.
Велетенський тіньовий ринок шкідливий усім: і державі, і замовникам, і навіть так званим шабаям. Він заважає розвиватись цивілізованому ефективному ринку енергетичного сервісу.
Невисока ціна, як правило, задовольняє замовників на етапі виконання монтажних робіт. Питання виникають згодом:

  • тоді, коли з незрозумілих причин система опалення чи котел функціонують не досить добре;
  • тоді, коли виходить з ладу обладнання, а неможливо знайти виконавців для вирішення питань гарантійних зобов’язань;
  • тоді, коли неможливо провести кваліфіковане обслуговування та контроль ефективності функціонування обладнання;
  • тоді, коли витрачені кошти не дають очікуваної економії та в багатьох інших випадках.

Починаючи важливу та досить складну роботу з модернізації будівлі важливо вибрати відповідальних та кваліфікованих виконавців. Витрати на модернізацію необхідно рахувати не лише за вартістю монтажу. Необхідно пам’ятати, що монтаж – це лише початок процесу. Кінцева мета – це надійна експлуатація обладнання, комфорт в будівлі, економія енергоносіїв та економічна ефективність інвестицій.

Виконавець робіт має забезпечити якісне виконання всього комплексу робіт:

  • запропонувати та обґрунтувати технічні та економічні рішення;
  • провести монтаж та налагодження;
  • забезпечити виконання гарантійних зобов’язань та сервісного обслуговування;
  • проводити моніторинг споживання енергії та досягнення запланованої економії.

Жодний «вільний художник» не зможе виконати весь приведений вище комплекс робіт та зобов’язань. Це під силу лише спеціалізованому енергосервісному підприємству.

С. Парасочка