Про якість виконання робіт по монтажу систем опалення, встановленню котлів, відновлювальних джерел енергії та інших енергетичних систем.

00В  умовах кризи скорочуються або завмирають багато видів діяльності. Підвищується реальне безробіття. Скорочуються об’єми робіт у будівництві. Високий рівень комунальних платежів знижує купівельну спроможність населення. Але населення поставлене перед необхідністю скоротити споживання енергоносіїв з метою зниження комунальних платежів та відмови від принизливих субсидій. Тому незважаючи на кризу найбільш свідомі громадяни докладають значних зусиль для модернізації своїх систем опалення, заміни котлів, встановлення теплових лічильників, утеплення житлових будинків, встановлення сонячних колекторів та теплових насосів.
Вирішення згаданих вище проблеми потребує високої кваліфікації виконавців. Висока вартість цих робіт може сторицею віддячити інвесторам, якщо роботи будуть виконані якісно. Хочеться звернути увагу саме на якість продукції, від якої залежить забезпечення ефективного використання дорогих енергоносіїв (скорочення їх споживання) та забезпечення комфортних умов життя.

«Якість продукції – це сукупність властивостей продукції, які визначають ступінь придатності її для використання за призначенням»
(Вікіпедія)

Призначенням цієї продукції є:

  • забезпечення комфортних умов життя;
  • досягнення ефективність використання енергії (економія);
  • забезпечення надійності та безпечності експлуатації обладнання.

Необхідно доповнити, що ця продукція має відповідати вимогам технічних нормативів та мати естетичний вигляд.
Професіоналізм монтажників має полягати не лише в тому, щоб змонтовані системи та обладнання мали привабливий вигляд. На жаль іноді професіоналізм монтажників полягає лише в першокласній роботі з поліпропіленовими трубами. А коли у замовника починаються проблеми, монтажники-аматори десь діваються. І замовник, витративши немалі суми коштів, залишається сам із своїми проблемами. В цих випадках частіше мова йде не про енергетичну ефективність, а лише про можливість функціонування системи опалення чи котла.
Для досягнення ефективного використання енергії, зниження комунальних платежів та досягнення економічної ефективності витрат коштів у модернізацію власних енергетичних систем та будівель необхідно заздалегідь планувати та аналізувати основні критерії якості.
Найбільш ефективно це можна робити спільно із кваліфікованими енергосервісними компаніями.
Розглянемо деякі з основних показників якості проведення модернізації будинків та їх енергетичних систем.


Кінцеву якість реалізації модернізації визначає підготовчий період. Неякісне проведення розробки проекту проведення модернізації або відсутність цього періоду різко знижає якість робіт, що виконуються. Це той самий період, на якому практично завжди намагаються заощадити або довіряються не досить професійним та відповідальним виконавцям.
Перш, ніж починати модернізацію необхідно добре проаналізувати існуючий стан та визначитись із фактичним споживанням енергії. Після цього необхідно визначитись яка мета має бути досягнена та чітко розуміти вже на початку процесу, яка економія має бути досягнена.
Важливо мати усвідомлене розуміння того, до якого еталону є бажання наблизитись: зробити «так, як у сусіда»; досягти середнього рівня, що має місце в Україні; досягти середньоєвропейського рівня чи взагалі стати власником пасивного будинку… Таке розуміння цілей є дуже важливим, бо енергомодернізація завжди пов’язана із значними капітальними витратами.
Після визначення цілі мають бути розроблені можливі  напрямки їх досягнення: утеплення будинку; заміна газових котлів; заміну виду палива (встановлення твердопаливних або електричних котлів); впровадження автоматизації систем опалення; встановлення геліосистем або теплових насосів.
Після визначення всіх технічних показників модернізації визначаються капітальні витрати та очікувана економія енергії. Наявність інформації по капітальним витратам та прогнозованої економії дає можливість визначитись з тим, наскільки економічно привабливою буде модернізація.
Для багатьох такий початок проведення модернізації може здатись дещо складним. Так, підготовчий період потребує часу, певних витрат та участі  у цій роботі відповідальних фахівців – професіоналів.
Наявність цього етапу роботи дає можливість вимагати від виконавців відповідальності за якість роботи та за  досягнення обіцяної економії. Частину оплати виконавці мають отримувати після підтвердження обіцяної економії.


Важливим показником якості є кваліфікований підбір обладнання та розробка режимів їх експлуатації. Досить часто підбір обладнання здійснюється «на око» , без відповідних розрахунків. Часто виконавці – аматори пропонують потужність обладнання «із запасом». Для них це більший заробіток та гарантований захист від помилки в бік недостатньої потужності. Проблема перевитрат енергії при експлуатації цього обладнання їх не турбує. Зовні змонтовані системи можуть виглядати досить пристойно. Цю проблему замовник відчує пізніше, коли не отримає очікуваного результату.
Ілюстрацією цієї тези є неефективна робота систем комунального центрального теплопостачання, які досить часто використовують котли та насоси, потужність яких значно перевищує реальні потреби систем опалення.


Сучасні енергетичні системи будівель доволі складні, містять засоби автоматичного регулювання, тому важливим моментом, що впливає на якість цих систем є обов’язковий постійний технічний супровід – сервісне обслуговування.
При високій якості проектів та їх якісній реалізації сервісне обслуговування не буде витратним. Практично воно зводиться до періодичної перевірки ефективності та коригування режимів експлуатації.


Одним із найголовніших заходів, що впливає на загальну якість модернізації будівель, є утеплення будівлі (часто вживається термін термомодернізація). Це дуже важливій та відповідальний захід, який може знизити споживання тепла в два та більше разів.
Термомодернізація будівель – це більш складний та відповідальний захід, ніж видається. При виконанні цієї роботи важливо враховувати безліч факторів.
При виборі теплоізоляційних матеріалів необхідно враховувати не лише їх теплоізоляційні якості, але і протипожежні та гігієнічні.
На техніко-економічні показники  проекту суттєво впливає вибір товщини теплоізоляційного шару та прийняття обґрунтованого варіанту виконання теплової ізоляції будівельних конструкцій, що мають складні геометричні форми.
Важливим моментом є необхідність послаблення дії так званих «містків холоду» та виключення можливості конденсації вологи на внутрішніх поверхнях стін.
Особливої уваги вимагає підбір вікон. Існує безліч варіантів виконання склопакетів. Іноді доволі дорогі склопакети не зменшують теплові втрати через скління, а лише позбавляють приміщення повітрообміну.
Закріплення теплової ізоляції на зовнішніх поверхнях стін потребує дотримання певних технологій. Часто виконавці не дотримуються технології виконання робіт по утепленню. А через те, що більша частина цих робіт є прихованою, замовники про це дізнаються лише коли утеплення руйнується або будинок виявляється не досить утепленим.7Для підтвердження якості робіт по тепловій ізоляції будинків прийомку таких робіт необхідно проводити з використанням тепловізора.


В сучасних житлових будинках та громадських спорудах трубопроводи систем опалення прокладають у будівельних конструкціях. Трубопроводи закриті від очей людей. Досить часто такі системи монтуються без проектів. Термін експлуатації систем опалення досить тривалий. В таких умовах втрачається будь-яка інформація про місця прокладки комунікацій. Тому в майбутньому процеси ремонтів та реконструкції  стають практично неможливими. А забитий в стіну цвях стає причиною суттєвої аварії.
Причиною зниження якості енергетичних систем є відсутність проектів та виконавчих схем прокладання прихованих комунікацій.
Сучасні технології дають можливість складання електронних виконавчих схем, що підвищує якість енергетичних систем будинків.

8


В Радянському Союзі була дуже низька якість виконання монтажних робіт. Будь-яка естетична складова була відсутня повністю. На фото вузол вводу теплових мереж у дитячий садок, який збудований на початку 90-х років.
9Досить неприємна картина. На наступному фото нові системи гарячого водопостачання та теплопункт, що впроваджувались у тому ж дитсадку за програмами енергетичної ефективності в період 2005-2010 рр.
10Можливо ці недолугі системи, що виконані із сучасних матеріалів, функціонують ефективно. Але довіра до таких систем відсутня. Ось так виглядають інженерні системи в країнах, які досягли високого рівня енергетичної ефективності. 11


На якість енергетичних систем досить відчутно впливає теплова ізоляція усіх елементів інженерних систем, крім опалювальних приладів. Україна має втрати теплової енергії найбільші в світі. Комунальні платежі з’їдають більшу частину доходів громадян. Але всі звикли, що на наших теплопроводах фактично відсутня теплова ізоляція. Це добре видно на приведених вище фото. Але там же на інших фото видно, яке значення тепловій ізоляції приділяється в успішних країнах світу.
Останнім часом теплопроводи захищають тепловою ізоляцією. Але роблять це формально. Товщина теплоізоляційного шару не досить якісної ізоляції, як правило становить 9–13 мм.  До того ж не застосовуються захисні покрівні матеріали для захисту утеплюючих матеріалів. Нижче на фото приведені зразки теплової ізоляції трубопроводів інженерних систем одного з геріатричних пансіонатів, що будувався в США. Така якість ізоляції сумнівів не викликає.
12На жаль українські замовники віддають перевагу підряднику, який пропонує теплову ізоляцію сумнівної якості, але дешевшу. В Україні необхідно подолати недооцінку втрат тепла через неякісну теплову ізоляцію. Нижче приведений фрагмент технічного завдання одного з європейських інвесторів на проектування системи опалення складського комплексу.
13


Зараз в Україні дуже поширеною (модною) темою є впровадження твердопаливних котлів. Це дійсно дуже важливий напрямок, який має на меті скоротити споживання газу та потребує широкого впровадження. Але на жаль, до цього досить складного технічного заходу часто підходять спрощено. Прийнято вважати, що котли, що працюють на дровах – це дуже прості пристрої, а котельні з такими котлами значно безпечніші за газові. Тому встановлення таких котлів дуже часто здійснюється за спрощеною схемою. Вираз: «приварити котел до труби» відповідає такому спрощеному підходу і може характеризувати якість виконання таких робіт.
Не випадково вже відбулось досить багато аварій, пов’язаних із руйнуванням котлів через перевищення тиску понад допустимі значення. Причинами таких аварій є недостатня обізнаність замовників та низька кваліфікація та непорядність виконавців таких робіт.
Твердопаливні котельні та теплогенераторні мають більш складну схему та більш високу вартість, ніж газові. Тому щоб переконати замовника прийняти рішення про встановлення твердопаливних котлів виконавці робіт іноді через необізнаність (непрофесіоналізм), іноді свідомо спрощують схеми твердопаливних котелень. Із обов1язкових принципових схем котелень виключають найбільш дорогі, але принципово важливі, буферні ємності, системи захисту від перегріву котлів та інші важливі елементи.
На жаль, такі факти мають місце і на бюджетних об’єктах. Часто такі об’єкти особливо підвищеної небезпеки створюються в дитячих закладах: дитсадках та школах. Якість таких об’єктів сьогодні дуже низька. Основна причина такого стану речей – непрофесіоналізм та безвідповідальність.
Розглянемо такий приклад з реального життя. В одній твердопаливній котельні, нещодавно зданій в експлуатацію, фахівцями підприємства «НВЦ Теплокомплект» виявлені такі відхилення від нормативів та недоробки:
14Змонтовані досить дорогі засоби автоматизації та безпеки пелетного котла не задіяні та не забезпечують автоматичне регулювання. Котел працює в ручному режимі.
Відсутня система захисту котла від перегріву та буферні ємності.
Котел з дозволеним робочим тиском 1,5 бара підключений до мережі з тиском теплоносія, що перевищує 3 бара.
Система автоматичного захисту котла від конденсації водяних парів (від корозії) з використанням триходового клапану не підключена до системи автоматики котла та не функціонує. Керування триходовим клапаном можливе лише в ручному режимі.
Гідравлічна схема контуру захисту не придатна до експлуатації.
Триходовий клапан встановлений невірно та небезпечно, бо передбачає повне припинення циркуляції теплоносія через котел.
Така якість виконання монтажу прирівнює твердопаливну котельню до бомби сповільненої дії закладеної під дитячий заклад.


Відновлювальні джерела енергії – це майбутнє людства. Щоб зрозуміти невідворотність цього процесу доцільно ознайомитись з книгою американця Джеремі Рифкіна «Третя промислова революція». Здається саме ці дослідження покладені в основу стратегії енергоефективності Європейського Союзу.
Сонячні батареї, сонячні колектори, теплові насоси – це ознаки нової енергетики. В Україні впровадження відновлювальних джерел енергії тільки починається. В той же час вже є достатньо багато прикладів негативної оцінки їх впровадження. Наприклад,  це стосується теплових насосів. А причина одна – величезне бажання компаній, які ніколи не займались нічим схожим (наприклад торгували ковбасою), як можна швидше освоїти ринок енергоефективності, бо тут запахло грошима. При цьому розуміння процесу та кваліфікація фахівців для них не має значення – головне продати товар.
Тільки професійний підхід дає змогу отримати позитивний результат.
Коштів для проведення модернізації будинків дійсно постійно не вистачає. Але це не означає, що недостатня кількість коштів дає право монтувати неякісне обладнання, енергетичні системи та будівельні конструкції, викидаючи ресурси на вітер.
Кошти треба витрачати ефективно. Нехай менше, але краще.

Пам’ятайте: ЗАВЖДИ ЗНАЙДЕТЬСЯ ТОЙ, ХТО ЗРОБИТЬ ДЕШЕВШЕ15Ось так виглядає якість робіт на недавно змонтованому об’єкті, який має горду назву: «об’єкт підвищеної енергоефективності».16Якість роботи  можуть оцінити навіть нефахівці. Творцям цього «шедевру» навіть не соромно. Про ефективність інвестицій говорити недоцільно. Приїхали !  Таких «шедеврів» стає все більше!
Іноді сумно спостерігати за впровадженням проектів енергетичної ефективності. Сподіваюсь, що мої спостереження є виключенням з правил. Або я щось не так зрозумів….  Але я побачив таке. Спочатку цим проектам надаються гучні назви та про них багато говорять у засобах масової інформації. Потім тендери виграють компанії, які ще жодного разу не чули, що таке енергетичний сервіс. За цим закуповуються найдешевші матеріали сумнівної якості. Після чого «фахівці» без кваліфікації ліплять все це до купи. При цьому весь час не затихають фанфари.
Після підведення підсумків замовники цього процесу радіють, що вдало провели тендер та заощадили на капітальних витратах. І вже нікого не цікавить, що проект так і не досягає  мети, що інвестиції не можуть бути повернені, бо теплоізоляція неефективна, а засоби автоматизації так і не змогли включити в роботу.
Дуже шкода, що так багато слів, а такі важливі поняття, як ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ, ЕНЕРГОСЕРВІС, ЕНЕРГОМЕНЕДЖМЕНТ  не знаходять свого справжнього застосування.

С. Парасочка