Творчий колектив по впровадженню альтернативного теплопостачання

В журналі Міністарства з питань житлово-комунального господарства України «Жилово-комунальне господарство України» № 2(15) в статті «Теплові насоси — пріоритетний напрямок розвитку енергозберігаючих технологій» дана інформація про створення в Полтавському комунальному підприємстві «Полтававодоканал» творчого колективу по впровадженню альтернативного теплопостачання. Впровадження  теплових насосів в Затуріно — це перший крок творчого колективу. На черзі розробка широкомасштабного впровадження теплових насосів в місті Полтаві. Активну участь в цій роботі приймають фахівці «НВЦ Теплокомплект»

Теплові насоси – пріоритетний напрямок розвитку енергозберігаючих технологій.

Про впровадження альтернативних джерел енергії в Україні говорять давно і багато. Але реальних впроваджень джерел енергії, які б не споживаючи газу давали тепло майже не було. І ось нарешті дочекались. Сьогодні на всіх рівнях не лише говорять, але й реально діють в напрямку впровадження теплових насосів, сонячних колекторів, вітроенергетики.

2 257

Зліва направо: директор «НВЦ Теплокомплект» С.О. Парасочка; головний інженер КП «Полтававодоканал А.І. Сердюк; генеральний директор КП «Полтававодоканал» В.Г. Ченчевий; начальник очисних споруд І.І. Міскюк

У Краматорську ведеться будівництво теплонасосної установки, потужність якої більше 1000 квт. Тепло, яке буквально жбурляється на вітер на каналізаційних очисних спорудах в кожному з міст України, причому в значних кількостях, тут буде гріти воду для системи гарячого водопостачання  житлового району, в якому живе більше 4 тисяч чоловік. Цей тепловий насос буде пущений в експлуатацію наприкінці весни-на початку літа.

А в Полтаві теплові насоси вже відпрацювали свою першу зиму на Затурінських очисних спорудах комунального підприємства «Полтававодоканал». Згадуються здивовані обличча журналістів, яких запросили на початку опалювального сезону, щоб показати, що починається реальний процес, хоча б часткової відмови від газу на користь каналізаційних стоків.  Так, саме каналізаційні стоки в кожному місті є могутнім потенційним джерелом енергії для систем опалення та гарячого водопостачання.

-029_1

Рис. 1  Загальний вигляд теплового насосу

-014_3

Рис. 2 Каналізаційні лотки з прокладеними в них трубами первинного контуру теплового насосу

У каналізаційних стоках міста Полтави міститься стільки тепла, що його може вистачити, майже повністю, для нагріву гарячої води центральних систем гарячого водопостачання міста. Так, дійсно – це те саме тепло, яке ми добре відчуваємо в системах опалення та гарячого водопостачання. Але в каналізаційних стоках те саме тепло має низький температурний потенціал: 16-21 оС. А тепловий насос «перекачує» це тепло на більш високий температурний рівень. Назва цієї дуже корисної машини повністю відображає його призначення. Зараз в світі вже працюють десятки міліонів теплонасосних установок. І відрадно відчувати, що і Україна перестає бути білою плямою для цієї сучасної техніки.

Однак повернемось на очисні споруди Полтави. Наступний опалювальний сезон газова котельня очисних споруд буде виведена з експлуатації. Для того, щоб скористатись теплом каналізації в лотках, по яким рухаються стоки прокладені поліетиленові труби. По цим трубам  циркулює вода, яка нагрівається від стоків та передає це тепло тепловому насосу. Тепловий насос за рахунок процесів, що добре відомі фахівцям з курсу технічної термодинаміки, піднімає температурний потенціал цього тепла. І в результаті маємо теплоносій, який здатний працювати в будь-якій системі опалення та гарячого водопостачання.

Сьогодні в Полтавському комунальному підприємстві «Полтававодоканал» відпрацьовується комплексна програма впровадження теплових насосів. Основні напрямки цього впровадження:

  • Використання теплових насосів для приготування гарячої води для систем гарячого водопостачання житлових мікрорайонів міста Полтави з використанням тепла каналізаційних стоків;
  • Впровадження теплонасосних установок для опалення та гарячого водопостачання дитячих закладів та лікарень, розміщених поблизу каналізаційних колектолрів.

Ще одним перспективним напрямком використання природного тепла є застосування теплових насосів для використання збиткового теплового потенціалу полтавської питної води. Артезіанська вода, що циркулює по водоводам міста має температуру вище 20 оС, в той час, коли нормативи на температуру питної води знаходяться на рівні 7-11оС. В містах, що використовують воду поверхневих водозаборів до споживача поступає вода, що має 5 оС. Маючи такий дарунок природи гріх його не використати. Знизивши температуру води , що поступає до полтавського споживача лише на один градус, можна отримати 75 Гкал тепла щодоби. А це, в свою чергу, може забезпечити гарячою водою більше 20 тисяч мешканців Полтави. І це лише один градус !

На підприємстві створений творчий колектив, що плідно працює над розробкою та впровадженням програм альтернативного енергопостачання.  Активну участь в цій роботі приймають фахівці підприємства «НВЦ Теплокомплект».