Знайомство з програмою IQ energy та участь «НВЦ Теплокомплект» у програмі.

Screenshot_2016-07-11-15-16-34             Screenshot_2016-07-11-15-18-29

В Україні почала діяти міжнародна програма IQ energy ( http://www.iqenergy.org.ua ), метою якої є сприяння удосконаленням у сфері житлового сектору України у відповідності до європейських стандартів енергоефективності. Програму було розроблено Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) і вона підтримується донорами з метою надання технічної допомоги  та грантів
Планується надання підтримки проектам, стосовно яких можна очікувати досягнення енергоефективності на рівні, щонайменше 20% вище, ніж у порівнянні з середньо ринковими показниками. В рамках програми ЄБРР співпрацює з трьома українськими банками «УКРСИББАНК», «МЕГАБАНК» та «ОТП Банк». Це означає, що фінансування проектів у сфері енергоефективності  житла буде доступне через кредити цих банків. Кредити можуть бути надані зацікавленим приватним власникам житла, в тому числі окремим власникам житла, групам співвласників та об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) та житловим кооперативам.

Програма передбачає надання компенсації (грантів) власникам житла в разі виконання умов програми та досягнення запланованих показників енергоефективності. Так, власники житла – фізичні особи можуть отримати заохочувальний платіж в сумі 15-20% від об’єму інвестицій та 25-35% — для об‘єднань співвласників багатоквартирних будинків.

Для отримання гранту від програми  IQ energy  позичальник повинен відподати цілій системі критеріїв, серед яких:

 • позичальник має отримати кредит на умовах Програми;
 • позичальник використовує матеріали та обладнання для проекту лише згідно «Каталогу технологій» Програми;
 • позичальник надає документацію згідно вимог Програми.
  Після надання всієї документації експерти Програми мають здійснити перевірку та підтвердити досягнення запланованої енергоефективності. Вірогідність отримання гранту позичальником буде значно вищою, якщо роботи по впровадженню проектів енергоефективності будуть проводитись кваліфікованими енергосервісними компаніями. Програма  IQ energy  створила «Каталог постачальників та виконавців робіт» — це рекомендований Програмою перелік постачальників та енергосервісних підприємств.
  Наша компанія «НВЦ Теплокомплект» пройшла конкурсний відбір та увійшла до «Каталогу постачальників». Компанія має всі необхідні умови для кваліфікованої та якісної розробки та реалізації проектів енергетичної ефективності у житловому секторі включаючи постачання обладнання.
  Попередня оцінка впливу програми IQ energy на енергоефективність українського житла з боку нашої компанії була достатньо високою. Програма декларує кваліфікований і зважений підхід до впровадження енергоефективності у житловому секторі та націлена на підвищення енергоефективності щонайменше на 20% за рахунок використання інноваційного обладнання , яке має впроваджуватись спеціалізованими компаніями.
  Саме тому компанія «НВЦ Теплокомплект» зареєструвалась у Програмі, як постачальник обладнання та виконавець робіт по впровадженню програм енергоефективності.
  Здається вперше в Україні запроваджується програма, яка потенційно може сприяти розвитку енергетичного сервісу в найбільш широкому секторі споживання тепла – житловому секторі.
  Для запровадження будь-якої програми енергоефективності необхідно мати інвестиційно привабливий клімат. В Україні відсутня можливість використання кредитів, що надаються комерційними банками, для впровадження заходів з енергозбереження через надвисокі проценти по кредитам. Тому була надія, що кредити від ЄБРР будуть більш привабливими та разом з грантовою підтримкою суттєво зрушать з місця проблему енергетичної ефективності житла.

Спробуємо розібратись яким чином в реальності програма IQ energy може вирішувати такі благородні задачі, які очікувались від програми:

 • покращення інвестиційного клімату для потенційних інвесторів – власників житла;
 • розвиток ринку енергетичного сервісу;
 • впровадження інновацій.

Програма IQ energy, як інвестиційний інструмент.
Модернізація економіки неможлива без інвестицій. Найбільш потужним потенційним джерелом інвестицій є кредити. Кредити необхідно повертати. Для своєчасного повернення кредитів необхідно мати джерело грошових потоків, що забезпечить їх повернення. Для проектів енергоефективності кредити є основною складовою інвестицій, бо скорочення споживання енергії генерує фінансові потоки за рахунок зменшення витрат на енергоносії. Витрати на впровадження заходів з енергоефективності, як правило, значні і тому терміни повернення інвестицій досить тривалі. В таких умовах привабливість кредитів може мати місце лише за умов низьких кредитних ставок. В Україні кредитні ставки комерційних банків досить високі. Проценти по кредитам залежать від вартості грошей в кожному конкретному випадку. Для того, щоб надавати клієнтам кредити, банки залучають грошові кошти різними способами: беруть кредити в НБУ або у іноземних банків, приймають вклади населення. За залучені кошти банки мають виплачувати проценти. Це і є вартість грошей. Чим дорожче комерційному банку обходяться  гроші, тим вищі процентні ставки по кредитам. Крім облікової ставки НБУ або ставок рефінансування  іноземних банків кредитні ставки комерційних банків залежать від інфляції, власних витрат та ризиків комерційних банків.
У розвинених країнах Європи ставки рефінансування досить низькі, економічна ситуація більш стабільна, тому кредити відіграють значну роль у фінансуванні проектів енергоефективності. Облікова ставка Національного Банку України на порядок вища європейської. Станом на липень 2016 року облікова ставка НБУ становить 18,5%. З урахуванням інфляції та ризиків комерційних банків високі процентні ставки по кредитам не дають можливості залучати кредити комерційних банків до інвестування проектів енергетичної ефективності.
Ринок енергетичної ефективності України потребує суттєвого покращення інвестиційної привабливості. Особливо цього потребує сфера житлового сектору. Тому я покладав велику надію на програму IQ energy.  Анонси програми та логіка розвитку подій підказували, що кредити за програмою  ЄБРР мають бути значно дешевшими, ніж традиційні українські кредити. Була надія, що це буде особлива кредитна програма, яка дасть можливість скористатись можливостями потенційних інвесторів модернізації житлового сектору – власників та співвласників житлових будинків.
Вартість кредитів ЄБРР включає річну відсоткову ставку LIBOR+8% та одноразові комісійні НБУ та банку у розмірі 3% від основної суми кредиту. LIBOR – лондонська міжбанкова ставка по депозитах. Ставка LIBOR має мінімальне значення. Вона може бути навіть від’ємною. Звідси зрозуміло, що вартість грошей від ЄБРР значно нижча, ніж вартість грошей від НБУ, тому і мало місце очікування дешевих кредитів. Але цього не сталося. Українські банки, що долучені до програми, не мають спеціальних програм кредитування за програмою IQ energy. Ці кредити здійснюються за загальними правилами кредитування, що діють в цих комерційних банках.
Ось результати експрес-ознайомлення з участю згаданих вище банків у програмі IQ energy:

Screenshot_2016-07-11-13-16-31    Сума кредиту – до 100 тис. грн
Термін кредитування – до 3-х років.
За даними, отриманими від працівників банку, за приведених вище умов кредитування щомісячний платіж, що включає тіло кредиту та всі проценти і комісії має становити 4813 грн. Тобто за 3 роки клієнт банку має виплатити 3813*36=173280 грн, або на 73,3% більше, ніж тіло кредиту.

Screenshot_2016-07-11-13-14-59        Сума кредиту – до 100 тис. грн
Термін кредитування – до 5-ти років.
Згідно інформації від працівників банку, за приведених вище умов кредитування клієнт має виплатити банку 220 тис. грн крім тіла кредиту, або на 220% більше, ніж тіло кредиту.

Screenshot_2016-07-11-13-06-22     Сума кредиту – до 30 тис. грн
Термін кредитування – до 2-х років.
Умови цього банку значно кращі, але загальна сума процентів і нарахувань теж доволі велика. До того ж сума кредиту банку незначна і явно недостатня для вирішення питань, пов’язаних з покращенням енергоефективності.

Всі згадані вище кредити надаються лише для власників індивідуальних житлових будинків. Банківський фінансовий продукт, передбачений програмою IQ energy для об’єднань співвласників житлових будинків (ОСББ), поки відсутній. Як довго цей продукт буде відсутній невідомо. Банки не дають прямої відповіді. А саме цей фінансовий продукт є найбільш актуальним.
Реалізуючи заходи з енергозбереження з використанням кредитів власник житла має здійснити виплати, які значно (навіть багаторазово) перевищують тіло кредиту. Зацікавити потенційного інвестора мають заохочувальні платежі – гранти. Але суми цих заохочувальних платежів мізерні по відношенню до переплат по процентам банків. До того ж Програма надає грантові виплати лише в разі використання обладнання з «Каталогу» Програми .  А в «Каталог» включене якісне, але найдорожче обладнання від європейських виробників. Можна аргументувати, що якісне обладнання дасть змогу повніше заощаджувати енергію. Це дійсно так, але за умови, що впроваджуватись це обладнання буде кваліфікованими фахівцями. На жаль програму IQ energy та її партнерів – банків це не цікавить. Головне продати. Попереднє анонсування програми було більш оптимістичним.
Ось як представляє схему виконання умов Програми «УКРСИББАНК» у своїй презентації:
Screenshot_2016-07-16-10-25-27Виконавці робіт по впровадженню проектів енергоефективності – фахівці з розробки проектів, підбору обладнання, обслуговуванню тут відсутні.
З цього приводу можна зазначити, що дешеве обладнання в професійних руках може дати значно кращий ефект, ніж супер ефективне та дороге  обладнання в руках дилетантів.
Кредити від IQ energy не зможуть ніяким чином покращити інвестиційний клімат та суттєво сприяти модернізації житла в Україні. Дуже хотілось би, щоб умови Програми були удосконалені. А поки пересічним громадянам України ці кредити не лише не допоможуть, а скоріше навпаки – остаточно підірвуть віру в можливість покращень.
Кредити від IQ energy можуть бути корисними тим власникам житла, які мають можливість оплатити енергетичну модернізацію свого житла і без кредитів. Але взявши кредит та погасивши його на протязі 1-2 місяців та отримавши компенсаційні виплати, ці заможні власники житла  можуть отримати фінансову вигоду на рівні близько 10%.  Єдиною умовою отримання фінансової компенсації буде виконання всіх вимог Програми та доведення свого права на отримання фінансової компенсації. Досягти цього буде не складно, якщо скористатись послугами кваліфікованих енергосервісних компаній, які включені до «Каталогу» як постачальники обладнання та як виконавці робіт. Такою компанією є компанія «НВЦ Теплокомплект».
З фінансової точки зору можна зробити такий висновок: Ця Програма не для пересічних власників житла. Програма вигідна виключно для банків та зможе дещо допомогти небідним власникам. Розглядати цю програму, як механізм, що стимулює термомодернізацію житла в Україні, на жаль, не можна.

Вплив програми на розвиток енергетичного сервісу та створення робочих місць.
Посилаючись на матеріали декларування Програми та на Директиви ЄС можна стверджувати, що крім прямих задач по підвищенню енергетичної ефективності житла програма IQ energy має сприяти економічному зростанню та створенню високоякісних робочих місць в різних секторах, пов’язаних із енергоефективністю. Такий підхід до будь-яких програм має стати аксіомою і це підтверджується діючою ідеологією та нормативною базою ЄС щодо енергоефективності. В іншому випадку актуальність для України будь-яких програм, як би привабливо їх не представляли, дорівнює нулю.
Задача створення високоякісних робочих місць може вирішуватись шляхом сприяння розвитку енергетичного сервісу в Україні. Анонси Програми давали таку надію, бо вперше створюється «Каталог виконавців». З’явилась ілюзія, що гранти можуть бути надані лише в тому випадку, якщо робота буде виконана сертифікованою енергосервісною компанією, з виконанням енергетичного аудиту, з розробкою техніко-економічних обгрунтувань та наданням звіту про реалізацію проекту та досягнену ефективність.

Насправді «Каталог » щодо виконавців робіт по реалізації проектів є лише довідковим або демонстраційним. Програма не виставляє ніяких вимог до виконавців. Відсутні вимоги до розробки проектів енергоефективності та якості виконання робіт, відсутні вимоги по забезпеченню досягнення задекларованої енергоефективності. Роботи можуть виконуватись в умовах тіньового ринку виконавцями, які жодним чином не можуть підтвердити свою кваліфікацію. Головним є лише те, щоб було застосоване обладнання від виробників, включених до «Каталогу». Для програма  IQ energy головним є те, щоб  застосоване обладнання було погоджене з європейським «Каталогом» та фотографії підтверджували, що це обладнання стоїть у власника житла та тому місці, де до отримання кредитів цього обладнання не було. Складається ситуація, при якій програма, що декларує підвищення енергоефективності сама в цьому не зацікавлена. Для програми важливим є лише реалізація обладнання. Що це – недопрацювання, чи справжня мета Програми?  Схоже на друге – замість взаємовигідного  розвитку процесів енергоефективності в Україні, маємо лише стимулювання європейських виробників. Незважаючи на європейську та світову практику інвестування проектів енергоефективності з обов’язковою умовою  виконання робіт лише кваліфікованими та сертифікованими виконавцями, програму IQ energy схоже влаштовує лише реалізація обладнання та отримання прибутків банками.
Я дуже хочу, щоб я помилявся.

Щодо впровадження інновацій.
 IQ energy наче б то сприяє впровадженню інновацій, бо ставить вимоги до обладнання. Але з іншого боку повністю ігнорується  той факт, що навіть якісне обладнання, але невірно підібране, неякісно змонтоване або без забезпечення якісних режимів експлуатації може навіть збільшити споживання енергії. Застосування сучасного інноваційного обладнання недостатньо. Необхідно створювати інноваційні системи генерації та споживання енергії з високим рівнем постіно діючого енергетичного менеджменту.
Хочеться відзначити, що в Україні не завжди достатньо ефективно використовується  потенціал європейської донорської допомоги. Донорські програми енергоефективності не мають бути ефективними лише для донорів та (вибачаюсь на слові) для українських  «грантоїдів».
Дуже сподіваюсь, що перші кроки програми є лише пошуком оптимальних шляхів, які обов’язково будуть знайдені і Програма дійсно стане рушієм покращення енергоефективності українських будівель.
Висловлюю надію, що наша компанія «НВЦ Теплокомплект» прийме активну участь у діяльності програми IQ energy, що досвід нашої компанії буде корисним у досягненні високої ефективності Програми.

С. Парасочка